Savaşı Durdurun – Rojava ile Dayanışma

Taleplerimiz

  1. Türk ordusunun ve destekleyicilerinin derhal Kuzey Suriye‘den geri çekilmesi.
  2. Türkiye ile ekonomik ve askeri işbirliğinin hemen durdurulması.
  3. Suriye’deki tüm ulusal, kültürel ve dini topluluklardan kadınlar ve halk temsilcilerinin ortak katılımı ile siyasî çözüm için adım atılması ve ayrıca Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Federasyonu’nun tanınması.
  4. Almanya’da Kürt aktivistlerin uğraşlarının kriminalize edilmesine son verilmesi

Kuzey ve Doğu Suriye (Rojava) Demokratik Federasyonu kadın kurtuluş ideolojisine dayanan barışçıl ve demokratik bir Ortadoğu vizyonu örneğini sergilemektedir. Şimdi bu model yok edilmeye çalışılıyor. Türk ordusu, hastaneler, su ve enerji kaynakları gibi sivil alt yapıya dönük saldırıları ve özellikle de kadınları ve çocukları hedef almasıyla savaş suçları işliyor. Bu savaşla sadece Rojava için değil, Avrupa için de DAİŞ‘in yeniden bir tehlike oluşturma riski artıyor. DAİŞ’i ve Halifeliği yenilgiye uğratan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve yerel Halk Savunma Birlikleri (YPG/YPJ) olmuştu.

Türk hükümetinin amacı sınırları güvence altına almak değil, Kürtlerin ve diğer halkların sınır bölgesinden çıkarılması ve Rojava özerk yönetim bölgesinin tahrip edilmesidir. Bu saldırı ayrıca doğrudan kadın devrimi kazanımlarına ve kadın kurtuluşuna yöneliktir de. Planlanan sözde „Güvenli Bölge“ etnik temizlik harekatı ve nüfus yapısını değiştirecek iskan politikaları anlamına gelmektedir. Bunun ne demek olduğu, geçtiğimiz yıl Türk Ordusu tarafından işgal edilen ve şimdilerde terör ve keyfiyetin hakim sürdüğü Suriye’nin kuzeyindeki Efrîn’e bakıldığında anlaşılır

.
Avrupa Birliği hükümetlerinin yaygın sessizliği, Türkiye’nin bu savaşı için onay anlamına geliyor. Ekonomik çıkarlar ve mülteci anlaşmasıyla mültecilere karşı yaratılan ayrıştırma onlar için insan hakları, kadın kurtuluşu, demokrasi ve barıştan daha önemli. Bizler, Rojava ile dayanışmamızı ifade ediyor ve Türkiye’nin savaşı derhal sonlandırmasını ve Türk ordusunun geri çekilmesini talep ediyoruz.

Bölgede kadınların özgürlüğünün korunması, barış içinde ortak yaşam ve ekoloji ve demokrasi gelişiminin devamı esastır. Bu hepimizi ve geleceğimizi ilgendirir. Rojava‘nın değerlerini savunalım, oradaki insanları yalnız bırakmayalım.

2 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de ülke çapında gösteri:
Açılış: Saat 12.00 ila 13.00 arası, Alexanderplatz, Neptunbrunnen, Berlin
Gösteri başlangıcı: Saat 13.00‘te

This entry was posted in Aufrufe, Turkish. Bookmark the permalink.